НБУ планує обмежити перекази з картки на картку: які новації пропонуються


13 серпня на "Українській правді" опубліковано інтерв'ю з головою Національного банку України Андрієм Пишним. Він повідомив, що Нацбанк цього тижня завершить прийняття остаточного рішення стосовно обмеження p2p-переказів, яке буде розглянуто на засіданні правління.

Нагадуємо ключові моменти. У травні НБУ оголосив про плани запровадити обмеження на грошові перекази з картки на картку. Початково пропонували встановити ліміт до 30 переказів і до 100 тисяч гривень на місяць. Згодом відмовилися від обмеження числа переказів. За оцінками Нацбанку, це рішення не торкнеться 95-98% громадян України.

Причина, як пояснюють топкерівники НБУ - великі обсяги схемних платежів через картки-"дропи", що використовуються для приховування певних операцій, наприклад, у гемблінгу, продавців сірого імпорту чи нелегальних обмінників валют.

"Дропи" - це приватні особи, що є клієнтами банків, які надають свої карткові рахунки для використання як транзитний канал у схемах відмивання незаконних коштів шляхом P2P (person-to-person, "з картки на картку") переказів.

Здебільшого "дропами" можуть виступати пенсіонери, студенти з обмеженим фінансовим становищем або представники соціально вразливих груп.

Народний депутат Ярослав Железняк поділився інформацією, яка вказує, що один "дроп" за рік пропускає через себе від 2 до 2,5 мільйонів гривень.

"Виходить так, що 80 тисяч таких схем, які виявив НБУ, - це десь 200 мільярдів гривень, які проходять через "дропів" в рік, по дуже консервативним оцінкам. І це тільки "дропи" по двох великих банках. Втрати ж податками будуть понад 50 мільярдів гривень",- зауважив нардеп.

В нещодавньому інтерв'ю для Української правди Андрій Пишний знову наголосив, що питання "дропів" є серйозною загрозою як для державного бюджету, так і для окремих громадян. Віддаючи свої особисті дані, банківську картку або рахунок стороннім особам, люди несуть відповідальність за всі дії, здійснені з цим рахунком.

"Тиждень тому я звернув увагу на два повідомлення: у першому випадку податкова служба побачила за рахунком чоловіка операції на 9 мільйонів гривень і, відповідно, донарахувала йому близько 2 мільйонів гривень податків. У другому - донарахували жінці близько 500 тисяч гривень", - каже Пишний.

Голова НБУ зазначає, що окрім податкових зобов'язань, такі громадяни стають співучасниками злочинів, у яких використовуються їхні рахунки. Це включає відмивання грошей, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків та руйнування своєї фінансової історії на багато років уперед.

"Це і є та істотна загроза, в яку потрапляють громадяни, які свідомо передають свої особисті дані та рахунки для використання у незаконних операціях," - зазначив він.

Нацбанк оголосить остаточне рішення найближчими днями, можливо, і годинами. Після цього нові правила набудуть чинності рівно за місяць.

Видання Forbesотримало частину проєкту постанови НБУ. І ось, що чекає на українців:

Експерти вже аналізують, до чого призведе обмеження переказів.

Очільник аналітичного відділу мережі "АНТС" Ілля Несходовський під час ефіру на каналі Еспресо зазначив, що 95-97% українців не відчують обмежень на перекази, оскільки не здійснюють такої кількості переказів ні за обсягами, ні за сумами протягом місяця.

Проте, з іншого боку, я також розумію, що це не стане значною перепоною для тих, хто використовує такі маніпуляції для маскування джерел фінансів, - зазначив він.

На думку експерта, система недопрацьована і містить прогалини.

Я вважаю, що ці операції та схеми, безумовно, стануть складнішими, але їх не припинять. Іншими словами, вони трохи подорожчають і продовжуватимуть здійснюватися. Це рішення є несистемним і недостатньо обґрунтованим. Крім того, я помічаю, що це також свідчить про недоліки у фінансовому моніторингу банків," - підкреслив аналітик.

Як вважає експерт дослідницького центру «Об'єднана Україна» Олексій Кущ, Національний банк України намагається протистояти тіньовій економіці та створенню неформальних економічних структур. Проте, ці зусилля є неефективними.

"Слід розуміти причини виникнення тіньової економіки. Вони полягають у неправильних економічних управлінських рішеннях. Можна боротися з наслідками, але це подібно до боротьби з дощем. Є спроба перевести всі платежі в офіційну площину. На мою думку, виловити нелегальних гравців не вдасться. Ліміти трохи збільшать витрати тіньового бізнесу. Коли той самий гральний бізнес поповнює рахунки, задіяна ціла армія людей. Після введення обмежень він витрачатиме більше на інфраструктуру та адміністрування, але це його не зупинить," - переконаний Кущ."

Після заяви НБУ виникли побоювання, що нові обмеження можуть перешкодити діяльності волонтерів. Проте, як запевнив заступник голови НБУ Дмитро Олійник, волонтери не зазнають негативного впливу через ці заходи.

"Волонтери діятимуть окремо. Банки формуватимуть власні списки і зможуть ними обмінюватися. Крім того, найбільші волонтери вже ідентифіковані банками, тому ми очікуємо, що ймовірність виникнення проблем буде мінімальною", - заявив заступник голови НБУ.

Проте виникають побоювання щодо можливих негативних наслідків для волонтерів. Блогер і військовий кореспондент Богдан Мірошников переконаний, що обмеження переказів є шкідливими.

Мірошніков у своєму Telegram-каналі зазначив: "Я точно розумію, як це буде функціонувати - рахунки 99% волонтерів та військових, які збирають кошти для своїх підрозділів, будуть заблоковані".

Блогер переконаний, що обмеження на перекази не матимуть жодного впливу на боротьбу з "тіньовою" економікою, але натомість спричинять труднощі для звичайних людей.

Є і інші думки. Як зазначає економіст Олег Пендзін в ефірі Еспресо, нові обмеження не стануть на заваді зборам.

Related posts