Рада встановила нові рекорди у підвищенні податків: за що тепер доведеться викладати гроші кожному українцеві.


Верховна Рада ухвалила історичне збільшення податкових ставок в Україні. Очікується, що закон набере чинності в третій декаді жовтня, проте деякі податкові зобов'язання доведеться оплачувати "ретроактивно".

Дізнайтеся, хто, в яких обсягах і в який час повинен сплачувати нові податки, завдяки аналізу фінансового редактора РБК-Україна Руслана Кисляка. Інформацію надає Контракти.UA.

10 жовтня Верховна Рада схвалила в цілому законопроект № 11416-д про підвищення податків, покликаний хоча б частково віднайти додаткові кошти в бюджет для фінансування армії. Відповідну ініціативу підтримали 247 народних депутатів.

На 13:10 10 жовтня текст був оновлений, враховуючи деталі голосування за основний законопроект у Верховній Раді, які були оприлюднені народними депутатами Данилом Гетманцевим, Ярославом Железняком та Ніною Южаніною.

З жовтня планується підвищення деяких значних корпоративних податків.

Вводяться авансові платежі з податку на прибуток для автозаправних станцій. Це буде реалізовано наступним чином.

Фіксований податковий платіж в держбюджет сплачуватиметься наперед (незалежно від суми майбутнього прибутку) окремо за кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для автозаправних станцій, де відсутня реалізація алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів:

Для АЗС, на території якої здійснюється торгівля алкогольними напоями та/або тютюновими виробами:

Фахівці в сфері ринку вважають, що внесення фіксованої суми податку наперед, ймовірно, не створить труднощів для великих роздрібних мереж автозаправок. Однак, така ситуація може виявитися складною для менших учасників ринку в регіонах.

Однак це ще не кінець. Якщо внесений аванс перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання, то така різниця не може бути використана для зменшення податкових зобов'язань у майбутніх періодах. Додатково, сплачений аванс не підлягає поверненню платнику податків як надмірно або помилково сплачена сума і не може бути застосований для покриття інших податків і зборів.

Якщо власник автозаправної станції не здійснює своєчасну оплату узгодженої суми авансу податку на прибуток, йому доведеться сплатити штраф.

Сплата податку на прибуток для валютних обмінників здійснюється на основі розрахунків в євро.

Податок на прибуток, що стосується валютних обмінників, також сплачується в авансовому порядку – окремо для кожної точки обміну іноземної валюти. Розмір авансового платежу становить:

Рентна плата для компаній, які займаються видобутком щебню, піску та коаліну, підвищується.

Податок у розмірі 50% на прибуток банків стане обов'язковим до сплати на основі їхньої діяльності у 2024 році.

Податок 25% на прибуток фінансових організацій (відмінних від банків, окрім страхових компаній) доведеться платити вже за результатами 2025 року. Це стосується компаній типу LiqPay, Portmone, NovaPay та ін. Раніше ставка податку для них складала 18%.

Для аграріїв вводять нові правила щодо мінімальних податкових зобов'язань. Тепер порядок їх розрахунку змінюється, а мінімальна сума, яку потрібно сплачувати, становитиме не менше 700 гривень за гектар земельної ділянки. Якщо ж площа ріллі на земельній ділянці перевищує 50%, то мінімальна сума до сплати зростає до 1400 гривень за гектар.

Звільняються від оподаткування доходи громадян, отримані в межах державної програми "Зроблено в Україні" (т.зв. "Національний кешбек").

Наступний розділ нововведень у сфері оподаткування стосується процедури подання звітності.

Починаючи з 1 січня 2025 року, запроваджується новий порядок надання звітності щодо ЄСВ (єдиного соціального внеску), ПДФО (податку на доходи фізичних осіб) та ВЗ (військового збору) для всіх податкових агентів. До завершення 2024 року податкова звітність подається у форматі щоквартальних звітів.

Пільги, які дозволяють не подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи, залишаються в силі до завершення воєнного стану. Ці переваги поширюються на осіб, що отримують благодійну допомогу як в Україні, так і за її межами. Це стосується як внутрішньо переміщених осіб, так і тих, хто перебуває за кордоном, має статус тимчасового захисту та отримує відповідні виплати.

ФОПи вперше подаватимуть звітність по сплаті військового збору - в річному звіті за 2024 рік починаючи з 1 жовтня.

З 1,5% до 5% зросте військовий збір з усіх доходів фізичних осіб, включаючи заробітну плату. Це положення набуде чинності в момент, коли закон почне діяти.

Підвищення військового збору з 1,5% до 5% означає, що з офіційної зарплати найманих працівників роботодавець сплачуватиме на 3,5 п.п. більше податків. При цьому величина податку на доходи фізосіб (ПДФО) нормами вищезгаданого закону не змінюється, залишаючись на рівні 18%.

Також не йдеться про збільшення з жовтня єдиного соціального внеску (ЄСВ), що сплачує роботодавець на фонд оплати праці в обсязі 22%. Ця величина залишається незмінною.

Отже, на сьогоднішній день з кожної тисячі гривень, яку отримує найманий працівник, до державного бюджету спрямовується 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 1,5% військового збору (ВЗ), що в сумі становить 19,5% або 195 гривень. Проте, з жовтня 2024 року, і до 31 грудня року, коли буде скасовано воєнний стан, з цієї ж тисячі гривень зарплати буде сплачуватися 18% ПДФО та 5% ВЗ, що становитиме 23% або 230 гривень.

Збільшена ставка військового збору вплине, зокрема, на доходи громадян від депозитних вкладів. Раніше цей дохід обкладається податком у розмірі 19,5%, а тепер ставка підвищується до 23%.

І ще один важливий момент: військовий збір продовжує діяти на рівні 1,5% для військовослужбовців та співробітників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та Державної спеціальної служби транспорту.

Ключовий момент: військовий збір у розмірі 1,5% поширюється на доходи, які були нараховані до того, як нова ставка у 5% набула чинності. Це стосується саме нарахованих доходів, без огляду на час їх фактичної виплати.

З жовтня вводиться військовий збір для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку першої, другої та четвертої груп. Ставка збору становитиме 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на перше число кожного місяця. Таким чином, ці категорії платників податків, починаючи з жовтня 2024 року, будуть зобов'язані щомісячно сплачувати додаткові 800 гривень, окрім вже існуючих податкових зобов'язань.

Також з жовтня запроваджується військовий збір у розмірі 1% від доходу для платників єдиного податку третьої групи. Це означає, що ФОПи третьої групи, які наразі сплачують єдиний податок у розмірі 5% від доходу, будуть додатково сплачувати ще 1% військового збору. Наприклад, нині з кожної 1 тисячі гривень щомісячного доходу ФОП третьої групи сплачують 50 гривень єдиного податку. А з жовтня платитимуть 60 гривень.

Головною метою нещодавнього підвищення податків є забезпечення додаткових фінансових ресурсів для державного бюджету, які необхідні для підтримки Сил оборони. Очікується, що зміни в податковій політиці, що набирають чинності в жовтні, дозволять залучити додаткові 58 мільярдів гривень у бюджет у 2024 році, а в 2025 році – ще 137 мільярдів. Основним джерелом цих коштів стане збільшення військового збору з доходів громадян з 1,5% до 5%. За прогнозами Міністерства фінансів, це забезпечить додаткові надходження в розмірі 27,3 мільярда гривень у 2024 році та 107,7 мільярда гривень у 2025 році.

Проте, як зазначає Тарас Маршалок, експерт Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки, підвищення податкових ставок у такому вигляді стане додатковим тягарем для осіб, які отримують офіційні доходи. У той же час, ті, хто працює в "тіні", уникатимуть сплати податків або отримуватимуть зарплату "в конвертах", не відчують жодних негативних наслідків від ухвалення цього закону.

Тому, переконаний співрозмовник РБК-Україна, крім підвищення податків, уряд має запровадити дієві механізми боротьби зі зловживаннями в сфері адміністрування податків та з ухиленням від сплати податків.

"Ухвалення такого законопроекту і введення його в дію на початку четвертого кварталу порушує основні принципи оподаткування - стабільності та передбачуваності, відповідно до яких усі зміни в оподаткуванні повинні бути ухвалені не пізніше ніж за півроку до їх запровадження", - нагадує Тарас Маршалок.

А координатор експертних груп Економічної експертної платформи, асоційований експерт CASE Україна Олег Гетман зазначає, що ініціатори і розробники закону серед можливих варіантів наповнення державного бюджета обрали чи не найгірший - підвищення податкового тиску саме на "білий" бізнес та офіційно зайнятих українців. В той же час значно менш болючим для суспільства могло би стати незначне підвищення податку на додану вартість, що розподілило би "тонким шаром" податковий тиск на всіх жителів України.

На початку важливо провести всебічний аналіз податкової системи країни, включаючи потребу в реформуванні її інститутів, таких як Податкова і Митна служби, а також Бюро економічної безпеки. Це могло б суттєво сприяти легалізації економічної діяльності та збільшенню доходів державного бюджету. Лише після цього варто розглядати підвищення податків.

Бізнес виявляє більше оптимізму щодо податкових ініціатив уряду.

В Українській спілці підприємців та Федерації роботодавців України акцентують увагу на тому, що стабільна та прозора податкова політика є ключем до створення робочих місць і наповнення державного бюджету податковими надходженнями.

Сьогодні важливо акцентувати увагу на зменшенні адміністративного тиску та легалізації бізнесу, не втручаючись у діяльність легальних підприємств.

Податки та збори, а також їх ставки не повинні підлягати змінам зворотною силою. Такі дії підривають довіру підприємців до державних інститутів і суперечать нормам Податкового кодексу.

"Збільшення ставок це - тиск на доброчесний бізнес, збільшення тіньового сектору економіки, який, за розрахунками Міністерства економіки України, вже досяг 40% і взагалі не оподатковується, та крок до знищення бізнесу в Україні", - переконані співрозмовники РБК-Україна.

Вони вважають, що для підвищення доходів державного бюджету необхідно, зокрема, зменшити державні витрати та переглянути рівень мінімальної заробітної плати, оскільки він не відповідає реальним зарплатним ставкам на ринку праці.

За оцінками експертів Європейської Бізнес Асоціації, прийняття законопроєкту № 11416-д замість очікуваних додаткових надходжень до бюджету може призвести до розширення тіньового сектору економіки, прискорення закриття бізнесів, перенесення капіталів за кордон. Через збільшення податкового навантаження та необхідність утриматися на конкурентному рівні підприємства вимушені будуть знижувати витрати. До того ж, будь-яке підвищення податків впливатиме саме на доброчесний бізнес.

Підвищення ставки військового збору до 5% може призвести до зниження реальних доходів та купівельної спроможності громадян, скорочення персоналу. Зокрема, за даними опитування Асоціації, 55% роботодавців не зможуть компенсувати потенційне підвищення військового збору. Експерти Асоціації пропонують натомість зосередитись на боротьбі з тіньовим сектором економіки, в тому числі на боротьбі з виплатою зарплат "в конвертах".

Європейська Бізнес Асоціація не підтримує ретроспективне підвищення податків, в тому числі на прибуток для банків до 50%. Такий підхід не лише підриває довіру до України з боку міжнародних інвесторів, але й ставить банки в умови, коли частина їхнього прибутку буде вилучена постфактум, що створює додаткові фінансові ризики для банківської системи.

Експерти Асоціації звертають увагу на відсутність економічних розрахунків наслідків запровадження нетипового авансового внеску по податку на прибуток для компаній роздрібної торгівлі пальним та на деякі інші положення закону, що додатково обтяжують "білий" бізнес.

Бізнес-спільнота виступає за підвищення податкового тягаря на індустрію азартних ігор, напівлегкі ринки підакцизних товарів, фіксований доступ до Інтернету з метою зменшення оподаткування для фізичних осіб-підприємців, а також на ринок землі та зернових, а також послуг таксі. З метою збільшення державних надходжень бізнес пропонує розглянути можливості економічного бронювання як додаткове джерело фінансування для бюджету країни.

Водночас, представники бізнесу та експертного середовища, які спілкувалися з виданням, не ставлять під сумнів важливість додаткового фінансування державного бюджету для підтримки Сил оборони та досягнення перемоги в цій великій несправедливій війні проти України. Питання полягає лише в інструментах і методах, які слід використовувати для поповнення бюджету.

Related posts