Національний банк України запроваджує обмеження на грошові перекази з картки на картку: заходи стосуватимуться всіх користувачів
Український Національний банк (НБУ) планує встановити обмеження на вихідні p2p-перекази з картки на картку. Передбачається, що ліміт становитиме 100 000 грн на місяць. Однак, волонтерські організації можуть отримати звільнення від цього правила, якщо відповідатимуть як мінімум двом з п'яти визначених критеріїв.
Про це інформує Forbes. Згідно з повідомленням, обмеження набудуть чинності через місяць після прийняття рішення про їх впровадження, щоб дати банкам можливість скласти перелік клієнтів-волонтерів.
До переліку вимог для волонтерів входить обов'язкова реєстрація як волонтера, а також:
"Банк може відмовити у переказі понад 100 000 грн на вихідні операції в місяць, якщо виявить та підтвердить інформацію про недобросовісну волонтерську діяльність клієнта або невідповідність заявленої мети збору коштів фактичним витратам, йдеться у проєкті постанови", - розповіли аналітики.
Загалом, підкреслили вони, обмеження для фізичних осіб будуть скасовані лише у двох випадках. А саме:
Чому планують запровадити обмеження на p2p-переклади?
Обґрунтування введення обмежень на p2p-переклади полягає в тому, що зловмисники, оператори онлайн-казино, контрабандисти і навіть російські спецслужби використовують дроп-рахунки (купуючи банківські картки у звичайних українських громадян) для здійснення незаконних операцій та відмивання великих сум грошей. Зокрема, НБУ вже виявив близько 80 тисяч таких "дропів".
Так, картками щомісячно переказують 260 млрд грн. При тому українці витрачають на платежі за товари й послуги (фізично та онлайн) 300 млрд грн на місяць. Очевидно, що така ситуація - проблема, яку необхідно вирішувати. А нові правила якраз мають суттєво ускладнити схему.
Чи будуть ефективними нові обмежувальні заходи?
Один "дроп" за рік у середньому пропускає до 2,5 млн грн. Обмеження в 100 тис. грн на місяць може знизити цю суму вдвічі. Додаткові заходи, такі як посилення фінансового моніторингу та створення реєстрів, можуть значно ускладнити використання дроп-рахунків для відмивання грошей. Це змусить тих, хто хоче відмити кошти, купувати не один, а кілька дропів одночасно.
"Створення реєстру передбачає подальші кроки. Вже є реєстр для обміну інформації між банками. Однак після того, як людина потрапляє в цей реєстр, мають бути якісь наслідки для неї. Зараз банк може і не припиняти з таким клієнтом співпрацю, бо клієнт приносить кошти, приносить комісійну винагороду. Реєстр не може бути створений заради самого реєстру", - пояснила OBOZ.UA заступниця директора Асоціації членів платіжних систем ЄВА Олеся Данильченко.
Зміни безсумнівно підвищать витрати на використання дроп-рахунків. Проте, за словами Данильченка, більшість галузевих експертів одностайні: варто запровадити кримінальну відповідальність для осіб, які продають свої банківські картки для участі в схемах. У багатьох країнах Європейського Союзу за це вже передбачена кримінальна відповідальність.
З введенням кримінальної відповідальності з'явиться усвідомлення, що така діяльність є незаконною і може спричинити серйозні наслідки. До тих пір, поки можна безкарно продавати рахунки, багато українців вважатимуть такий продаж легальним. Насправді ж кожен клієнт банку, погоджуючись із умовами договору, зобов'язується використовувати рахунок (і картку) виключно особисто.
"Усі ми переконані, що кримінальна відповідальність є необхідною. Це, однак, не вирішує проблему повністю. Проблема дропів притаманна не лише нашій країні, вона існує і в ЄС. Втім, поєднання кримінальної відповідальності та просвітницької діяльності може зменшити масштаби цього явища," - заявила Данильченко.
Як повідомляв OBOZ.UA, нещодавно українські банки ввели обмеження на транзакції з MMC-кодом "Азартні ігри" за рахунок карткового "кредитного ліміту". У банківському секторі це розглядають як частину глобальної стратегії протидії нелегальним P2P-переказам, що включає встановлення лімітів на кількість операцій та їх суму (до 100 тис. грн на місяць).