Міністерство фінансів активізує свої зусилля у протидії відмиванню грошей і фінансуванню терористичних діяльностей, що є важливою умовою для отримання членства в Європейському Союзі.


17 та 18 жовтня Перший заступник Міністра фінансів України Денис Улютін став спікером двох заходів, присвячених дискусіям щодо покращення системи фінансового моніторингу в Україні та питанню боротьби з відмиванням коштів, отриманих незаконним шляхом. Про це повідомляє пресцентр Урядовий портал.

У четвер, 17 жовтня, відбувся Форум "Фінансовий моніторинг в Україні: виклики та перспективи", організований Академією фінансового моніторингу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту "Сприяння доброчесності у публічному секторі" (Pro-Integrity) та Агентства Великої Британії з міжнародного розвитку (FCDO). Для обговорення шляхів боротьби з відмиванням коштів захід зібрав представників державного і первинного фінансового моніторингу та громадського сектору. Денис Улютін підкреслив, що, попри повномасштабну війну, Україна продовжує посилювати законодавчу базу, яка регулює питання боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму, імплементуючи відповідні вимоги Директив та Регламентів ЄС, впроваджуючи відповідні реформи і готуючись до наступного раунду взаємної оцінки MONEYVAL*.

Також він окреслив результати, яких Мінфін уже досягнув у реформуванні галузі фінансового моніторингу, а також про нагальну необхідність прийняття:

законопроекту № 10072, підготовленого спільно з міжнародними експертами та який має адаптувати законодавство України до окремих стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) щодо фінансових санкцій;

Законопроект, що стосується створення Єдиного реєстру рахунків фізичних осіб та юридичних осіб, розроблений Міністерством фінансів і наразі проходить узгодження з відповідними інстанціями. Його реалізація допоможе ефективніше використовувати інформацію, зокрема фінансові дані, для протидії кримінальним злочинам.

"Щоб досягти відповідності критеріям членства у ЄС, Мінфін ініціював питання про необхідність впровадження ще низки важливих заходів у сфері фінансового моніторингу: забезпечення прозорості трастів, корпоративних та інших юридичних осіб; застосування збалансованого підходу у регуляції віртуальних активів, підвищення дієвості списку ризикових країн. Розробка нового законопроекту в рамках діяльності Міжвідомчої робочої групи по приєднанню України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA) допоможе вирішити низку вищезазначених завдань", - зазначив Денис Улютін.

Про важливість боротьби з економічними злочинами, такими як місколинг та відмивання грошей, було зазначено під час тренінгу, що відбувся 18 жовтня. Цей захід, присвячений дотриманню законодавчих норм у сфері протидії відмиванню коштів, організували Рада Європи у співпраці з Міністерством фінансів України для представників підприємств у галузі азартних ігор.

У 2022 році Європейська комісія визначила індустрію азартних ігор як сектор, що містить значні ризики, пов'язані з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму. У зв'язку з цим Міністерство фінансів розпочинає реалізацію конкретних заходів для зменшення цих ризиків, що стосуються азартних ігор, і підвищує вимоги до ідентифікації клієнтів у гральних закладах та онлайн-платформах.

Міністерство фінансів України розробляє детальні рекомендації, які допоможуть гральному сектору виявляти та об'єктивно оцінювати свої ризики, а також ризики своїх клієнтів. Наразі Мінфін вже затвердив нові правила щодо фінансового моніторингу для підприємств, що займаються азартними іграми. Цей документ акцентує увагу на необхідності ретельної перевірки клієнтів, їх ігрової поведінки та моніторингу фінансових транзакцій, що має на меті підвищення безпеки азартних платформ. Додатково, Мінфін займається питанням державного-приватного партнерства, яке передбачає стратегічні угоди між приватними компаніями та державними органами для обміну інформацією і досвідом у сфері розслідування фінансових злочинів. Важливість такого партнерства підкреслена у 30-ти рекомендаціях FATF, як зазначив Денис Улютін.

Інформаційно

Міністерство фінансів України є ключовим органом серед центральних виконавчих структур, що відповідає за розробку та впровадження державної стратегії в області запобігання і боротьби з легалізацією доходів, здобутих злочинним шляхом, а також з фінансуванням тероризму і поширенням зброї масового знищення.

Відмивання грошей — це процедура, що дає змогу замаскувати незаконне походження фінансів, які отримані внаслідок злочинної діяльності, і використовувати ці кошти без ризику бути виявленим. До таких злочинів належать: нелегальна торгівля зброєю, наркотиками, корупційні схеми та комп'ютерні афери.

Міністерство фінансів виконує функції державного регулювання та контролю в області запобігання і боротьби з ризиками, пов'язаними зі суб'єктами аудиторської діяльності; фахівцями з бухгалтерії; підприємствами, які забезпечують бухгалтерські послуги; а також тими, хто надає консультації з оподаткування. Крім того, воно контролює діяльність, пов'язану з посередництвом та консультуванням у сфері операцій з нерухомістю; торгівлею дорогоцінними металами, камінням та виробами з них за готівку; проведенням лотерей і азартних ігор; а також торгівлею культурними цінностями та наданням посередницьких послуг у цій галузі.

Related posts