Обмеження на перекази між картками: важливі зміни НБУ, які вступають в силу з 1 жовтня. Що слід врахувати?
З 1 жовтня в Україні введено нові обмеження на грошові перекази між банківськими картками. Національний банк України визначив максимальний ліміт у 150 тисяч гривень на місяць для фінансових операцій фізичних осіб.
Детальніше про карткові ліміти, умови їхнього застосування та мету впровадження можна знайти у матеріалі РБК-Україна. Інформацію надають Контракти.UA.
Обговорення встановлення обмежень на перекази між картковими рахунками українців тривало протягом кількох місяців. У Національному банку України вивчали різні варіанти, які включали обмеження як на кількість транзакцій, так і на їх загальну суму.
Влітку анонсувалися ліміти у 100 тис. грн та не більше 30 операцій по одному рахунку на місяць, проте врешті було затверджено "м'якіші" умови.
Згідно з рішенням №102 Національного банку України:
Мова йде про фінансові транзакції між картковими рахунками звичайних громадян. Це так звані P2P-платежі (від англ. person to person), що означає передачу коштів з одного банківського рахунку на інший. Такі операції здійснюються за допомогою банківських додатків або інших спеціалізованих сервісів, які забезпечують швидкий та зручний спосіб отримання грошей.
Відповідно до нових норм, встановлених НБУ, максимальна сума, яку дозволено перевести в такий спосіб, не повинна перевищувати 150 тисяч гривень. Це обмеження стосується загальної суми переказів, здійснених клієнтом на всіх його рахунках в одному банку протягом місяця.
Обмеження на перекази з "карти на карту" не торкнуться:
У Національному банку України стверджують, що більшість громадян не помітять нових змін, оскільки 98% трансакцій, які виконують клієнти фінансових установ, залишаються в межах визначених лімітів.
Крім того, обмеження не вплинуть на роботу волонтерів.
Під час затвердження лімітів на карткові перекази в Національному банку відбулися окремі консультації з представниками волонтерської спільноти.
В результаті, у документі НБУ було чітко зазначено, що ці обмеження не будуть застосовуватися:
Ідентифікація особи в ролі волонтера здійснюється банківською установою або постачальником платіжних послуг на основі таких критеріїв:
Для успішного проходження ідентифікації особа повинна відповідати принаймні двом з п'яти наведених критеріїв.
Ліміти на перекази між картками допоможуть боротися з протиправною діяльністю. Банківську платіжну інфраструктуру використовує тіньова економіка. Зокрема, це гральний бізнес чи схеми "дропів", пояснюють в НБУ.
Термін "дропи" використовується для опису осіб, які за винагороду надають свої платіжні реквізити й дані карток іншим людям. Ці інформації потім застосовуються як "проміжні" рахунки для проведення грошових переказів і легалізації нелегально здобутих коштів.
Визначити масштаби проблеми з використанням "дропів" досить складно, оскільки ці схеми імітують звичайну діяльність фізичних осіб. Проте, за даними Національного банку, в системі існує десятки тисяч "сплячих" та активних рахунків. Згідно з аналізом, через картки "дропів" щорічно може проходити приблизно 200 мільярдів гривень.
Незважаючи на те, що у 2024 році провідні українські банки припинили співпрацю з понад 80 тисячами клієнтів через їх участь у "дроп-схемах", обсяги та кількість операцій переказів з картки на картку все ще демонструють зростання в усіх категоріях банків, незалежно від розміру їх карткового бізнесу.
"Тіньові підприємства активно шукають нові способи для здійснення фінансових транзакцій, що вимагає оперативних дій. З цієї причини Національний банк України вирішив встановити ліміт як тимчасову міру в умовах кризи," - зазначила пресслужба НБУ.
Наступні пів року дії обмежень прагнуть використати для напрацювання комплексних рішень цієї проблеми зі змінами у законодавстві, за участю державних і правоохоронних органів
В особливості передбачається:
Впровадження цих заходів дозволить Національному банку України відмовитися від існуючих обмежень.