Криптовалюти, Дональд Трамп, Камала Гарріс – які перспективи чекають на сферу цифрових валют у найближчій перспективі?
Криптовалюта була оголошена мертвою стільки разів, що її ймовірний кінець став об'єктом для жартів. Згідно з даними ресурсу 99Bitcoins, з 2010 року про смерть головного криптовалютного токена повідомляли не менше ніж 477 разів. Минулого року, після падіння кількох великих гравців на ринку криптотрейдингу, таких як FTX, та маси позовів від Комісії з цінних паперів і бірж проти великих блокчейн-компаній, знову почалися розмови про ймовірну загибель. "Криптовалюти в США мертві", - заявив технологічний інвестор Чамат Паліхапітія у подкасті All-In у квітні 2023 року. ЗМІ, включаючи The Wall Street Journal та The Atlantic, почали розмірковувати над тим, чи не є це початком кінця для цієї технології.
Тому не варто дивуватися, що криптовалюти знову набирають популярність. Вражає лише те, наскільки сильно вони повернулися на ринок. Загальна капіталізація криптоактивів цього року практично досягла рекордних рівнів 2021 року. Криптовалютний сектор став провідним політичним донором у нинішньому виборчому циклі, випередивши навіть галузь викопного пального, адже внески надходять кандидатам обох політичних таборів. У травні Палата представників ухвалила законопроєкт, що враховує численні політичні інтереси крипто-лобістів. Обидва кандидати в президенти активно зацікавлені у темі криптовалют, і незалежно від того, хто виграє в листопаді, ринок може опинитися на межі бурхливого зростання, підживлюваного дерегуляцією.
Яким чином криптовалюта змогла так швидко повернутися до нормального функціонування? Частково це пов'язано з політичними чинниками. Галузь почала інвестувати значні кошти — щонайменше 130 мільйонів доларів — в кампанії на виборах до Конгресу. Водночас вона модернізувала свої рекламні стратегії. Похмурі емоції та пафосні міркування про альтруїзм залишилися в минулому. Тепер у гру вступили професіонали з MBA та юристи, випускники престижних університетів, які вміють вести діалоги на мові Вашингтона. Сигнал від індустрії звучить так: "Станьте на наш бік. Регулюйте нас, будь ласка. Ми просто хочемо зрозуміти правила гри". Вони акцентують увагу на звичайних і практичних застосуваннях криптовалют, засуджуючи тих, хто займається шахрайством і шкодить іміджу галузі, уникаючи при цьому згадок про "дегенів", або ж гравців, які складають основну частину попиту на криптовалюти.
Але правда в тому, що шахраї стають дедалі сміливішими, знаходячи нові креативні способи обдурити роздрібних інвесторів. Якщо криптовалютне лобі доб'ється свого, новий режим регулювання розчистить шлях не тільки для "респектабельного" крила індустрії, а й для "дикунів" і злочинців. Якщо раніше ви думали, що криптовалюти -- це проблема, то тепер вам варто насторожитися. Найгірше, найімовірніше, ще попереду.
Криптовалютний сектор стверджує, що його основна мета — це те, чому він витрачає величезні кошти на вплив на виборчий процес — полягає в прагненні до нудьги. За їхніми словами, тут немає нічого цікавого. Компанії у сфері криптовалют наголошують, що вони лише прагнуть до "прозорості в регуляції".
Ця фраза, чесно кажучи, є хитрим маневром. Компаніям потрібна не лише ясність, а й чіткий набір правил. Наразі ринок криптовалют опинився в умовах нормативної невизначеності. Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) заявляє, що більшість криптоактивів слід вважати цінними паперами, які описуються як "вкладення коштів у спільне підприємство з обґрунтованим очікуванням отримання прибутку від зусиль третіх осіб". Цінні папери підлягають численним регуляціям. Їх можна торгувати лише через зареєстровані біржі, а емітенти зобов'язані надавати великий обсяг інформації про компанії, що є їхніми власниками. Це дозволяє інвесторам приймати зважені рішення про те, які цінні папери купувати, а яких краще уникати.
Якщо цифрові активи дійсно вважаються цінними паперами, тоді їхня поведінка повинна відповідати стандартам традиційних фінансових установ на Волл-стріт. Наприклад, компанії на кшталт Coinbase зобов’язані будуть розділити свої брокерські послуги, які полягають у допомозі клієнтам у купівлі та продажу токенів, від функцій біржі. Більше того, криптовалютні компанії не зможуть просто так виходити на ринок — принаймні, не в легальний спосіб. Вони повинні будуть зареєструватися в Комісії з цінних паперів і бірж США та подати детальні документи для розкриття інформації, перш ніж допускати інвесторів до своїх пропозицій. Цей процес є трудомістким і витратним, проте він дозволить відсіяти велику кількість сумнівних криптовалютних проектів, які не мають чіткої бізнес-моделі.
Основна концепція криптовалют, які прагнуть до стабільності, полягає в тому, що токени повинні розглядатися як товари, а не як цінні папери. Що може бути менш захоплюючим, ніж товар? Пшениця, апельсиновий сік, кавові зерна, домашня худоба: Товари є взаємозамінними, що дозволяє їх обмінювати безпосередньо між людьми. Прихильники криптовалют наполягають на тому, що токени очевидно є товарами, оскільки їх можна порівнювати, як мішки з кукурудзою, і вони виконують більше функцій, ніж просто коливання їхньої вартості.
Захисники прав споживачів стверджують, що звільнення криптовалют від законів про цінні папери полегшить американцям купівлю ризикованих цифрових активів. Гіларі Дж. Аллен, професорка права з Американського університету, яка вивчає питання фінансового регулювання, сказала мені, що зарахування криптовалют до товарів створить лазівку, якою зможуть скористатися некриптовалютні компанії. "Наклейте напис "блокчейн", -- сказала вона, -- і ви теж зможете звільнитися від регулювання цінних паперів". Денніс Келлегер, генеральний директор некомерційної організації Better Markets, сказав мені, що справжня причина, через яку криптоіндустрія не хоче, щоб токени класифікувалися як цінні папери, полягає в тому, що правила розкриття інформації покажуть їх як фінансово небезпечні. "Якби вам довелося повністю і правдиво розкривати ризики, пов'язані з криптовалютами, людей, які б займалися криптовалютами, майже не залишилося б", -- сказав він.
Але правила, на яких наполягає індустрія, також знищать деякі з найбільш дегенеративних схем криптовалют. Хіти 2024 року -- це, по суті, просто нові способи азартних ігор. Polymarket, платформа, де ставки робляться виключно за допомогою криптовалют, злетіла цього року завдяки інтересу до ставок на вибори. Популярності набрали ігри "Tap-to-earn", як-от Hamster Kombat, що заманюють користувачів винагородою у вигляді токенів. Апофеозом спекулятивного крипто-божевілля, однак, є сайт Pump.fun. На Pump.fun будь-хто охочий може миттєво створити мемкоїн -- потрібно лише обрати ім'я та зображення, а сайт створює ринок, де люди можуть купувати та продавати його. Один із найпопулярніших токенів був названий на честь відомого в інтернеті дитинчати бегемота Му Денга. Неминуче, що творці йдуть на абсурдні заходи для просування своїх токенів. Один хлопець опублікував фотографію себе, очевидно, коли вживав метамфетамін. Інший отримав опіки, запустивши в себе феєрверк під час прямої трансляції.
Індустрія не акцентує увагу на подібних казино сценаріях, проте в тиші схвалює їх. Захисники криптовалют стверджують, що спекуляції є прийнятними. Справді, саме вони, за їхніми словами, є основним рушійним фактором інновацій. "Спекуляції та ризики — це те, що живить економічний розвиток," — зазначила мені Крістін Сміт, генеральна директорка Blockchain Association.
У цій ситуації бере участь найбільш неоднозначна особа. Дональд Трамп, схоже, не має чіткого уявлення про блокчейн, але відчуває, що це питання пов'язане з фінансовими потоками, і цього йому, здається, достатньо. Він проголосив себе "криптопрезидентом". У липні, під час свого виступу на конференції біткоїн у Нешвіллі, він запевнив, що перетворить США на "криптостолицю світу" та охарактеризував криптовалюту як "сталеливарну індустрію сучасності". У вересні він завітав до біткоїн-бару в Нью-Йорку, де витратив 950 доларів у біткоїнах на бургер і дієтичну колу. Трамп також оголосив про свою участь у новій криптовалютній платформі під назвою World Liberty Financial. Хоча деталі проекту поки що залишаються неясними, він, ймовірно, запропонує користувачам стейблкоїни. (Запуск платформи на минулому тижні супроводжувався низьким інтересом та тривалими збоїми в роботі).
Індустрія слиною виходить від перспективи перемоги Трампа. Трамп заявив, що звільнить голову Комісії з цінних паперів і бірж США Гері Генслера, створить "стратегічний національний запас біткоїнів" і звільнить з в'язниці американського кіберзлочинця і героя криптовалют Росса Ульбріхта. Будь-який пов'язаний із Трампом криптопроєкт, як-от World Liberty Financial, працюватиме в "сірій" правовій зоні, якщо Конгрес не ухвалить нового режиму регулювання, про який просить індустрія. Іншими словами, у нього є свій інтерес у грі. "Очевидно, що Трамп буде дуже позитивним для криптовалют", -- сказав Сміт, генеральний директор Blockchain Association.
Не зовсім зрозуміло, яким чином адміністрація Камали Гарріс планує регулювати цю технологію, але її нещодавні висловлювання вселяють оптимізм серед прихильників криптовалют. У вересні вона запевнила, що сприятиме розвитку "інноваційних технологій", включаючи "цифрові активи". Далі вона підкреслила, що буде підтримувати правила, які дозволять "чорношкірим чоловікам, які володіють цифровими активами, отримати вигоду від фінансових нововведень", при цьому забезпечуючи "захист" для цих інвесторів — вислів, який вказує на проблеми, з якими стикалися чорношкірі інвестори у криптовалютному секторі. Хоча ці коментарі можуть бути сприйняті як частина передвиборчої стратегії для послаблення критики з боку криптовалютного лобі, вони відображають готовність Гарріс слухати індустрію, особливо коли мова йде про можливості та рівність. Як досвідчений політик, вона вміло відстежує зміни у політичному кліматі. Якщо Конгрес, який підтримує криптовалюти, ухвалить бажане законодавство у співпраці з обох партій, президентка Гарріс може опинитися під значним тиском, щоб його підписати.
Навіть якщо Трамп і Гарріс не вживають жодних заходів на підтримку криптовалют, технологія вже довела свою стійкість. Як підтвердження цього, трекер некрологів 99Bitcoin, схоже, втратив свій ритм у цьому році. Останній запис був зроблений в квітні. Я звернувся до власника сайту, щоб дізнатися, чи продовжує він оновлювати інформацію, але не отримав відповіді.