Кабінет Міністрів України, через Міністерство фінансів, активізує зусилля у боротьбі з відмиванням грошей та фінансуванням терористичних організацій. Це є важливим кроком на шляху до інтеграції в Європейський Союз, - зазначив Денис Улютін.


17 та 18 жовтня Денис Улютін, Перший заступник Міністра фінансів України, виступив на двох заходах, які були присвячені обговоренню вдосконалення системи фінансового моніторингу в країні та питанням протидії відмиванню коштів, здобутих злочинним шляхом.

17 жовтня, в четвер, відбувся Форум на тему "Фінансовий моніторинг в Україні: виклики та перспективи", який був організований Академією фінансового моніторингу з підтримкою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проекту "Сприяння доброчесності у публічному секторі" (Pro-Integrity) та Агентства Великої Британії з міжнародного розвитку (FCDO). Захід зібрав представників державного та первинного фінансового моніторингу, а також громадського сектору для обговорення ефективних стратегій протидії відмиванню коштів. Денис Улютін акцентував увагу на тому, що, незважаючи на триваючу війну, Україна продовжує укріплювати свою законодавчу базу в сфері боротьби з відмиванням коштів і фінансуванням тероризму, імплементуючи вимоги Директив і Регламентів ЄС, реалізуючи необхідні реформи та готуючись до наступного раунду взаємної оцінки MONEYVAL*.

Він також підкреслив успіхи, яких Міністерство фінансів вже досягло у процесі реформування сфери фінансового моніторингу, а також важливість термінового прийняття:

Законопроект № 10072, розроблений у співпраці з міжнародними фахівцями, спрямований на приведення українського законодавства у відповідність до певних стандартів Групи розробки фінансових заходів протидії відмиванню коштів (FATF) у сфері фінансових санкцій.

Законопроект, що стосується створення Єдиного реєстру рахунків фізичних та юридичних осіб, був підготовлений Міністерством фінансів і наразі проходить узгодження з відповідними зацікавленими органами. Його реалізація допоможе ефективніше використовувати інформацію, зокрема фінансові дані, для запобігання злочинам.

Для забезпечення відповідності критеріям членства в Європейському Союзі, Міністерство фінансів розпочало обговорення необхідності впровадження ряду важливих ініціатив у сфері фінансового моніторингу. Серед них – забезпечення прозорості діяльності трастів, корпорацій та інших юридичних осіб, а також реалізація збалансованого підходу до регулювання віртуальних активів і посилення ефективності списку ризикових держав. Розробка нового законодавчого акту в рамках роботи Міжвідомчої групи, що займається приєднанням України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA), сприятиме вирішенню зазначених питань, - підкреслив Денис Улютін.

Про необхідність боротьби з економічною злочинністю: місколингом та відмиванням коштів - він наголосив і на тренінгу 18 жовтня. Захід щодо дотримання вимог законодавства у сфері протидії відмиванню коштів суб'єктами господарювання, які працюють у сфері азартних ігор, організувала Рада Європи спільно з Міністерством фінансів України.

У 2022 році Європейська комісія віднесла індустрію азартних ігор до категорії секторів з підвищеним ризиком відмивання грошей та фінансування тероризму. У зв'язку з цим Міністерство фінансів ініціює ряд практичних заходів для мінімізації ризиків, пов'язаних з азартними іграми, та посилює норми перевірки клієнтів у гральних закладах та онлайн-платформах.

"Міністерство фінансів розробляє чіткі рекомендації, які дозволять гральному бізнесу ідентифікувати й об'єктивно оцінити свої ризики та ризики клієнтів. Так, Мінфін уже затвердив Положення про здійснення фінансового моніторингу суб'єктами господарювання, які проводять азартні ігри. Документ фокусується на впровадженні належної ретельної перевірки особи клієнта і розумінні його ігрової поведінки та моніторингу транзакцій, що дозволить підвищити безпеку платформ для азартних ігор. Крім того, Мінфін працює над Державно-приватним партнерством - стратегічними домовленостями щодо фінмоніторингу, укладеними між приватним і державним сектором для обміну інформацією і досвідом для ефективного розслідування фінансових злочинів. Необхідність такого партнерства прописано у 30-ти Рекомендаціях FATF", - резюмував Денис Улютін.

З довідковою інформацією

Міністерство фінансів України виступає ключовим органом серед центральних виконавчих структур, відповідальним за розробку та впровадження державної політики в напрямку запобігання і боротьби з легалізацією (відмиванням) коштів, отриманих злочинним шляхом, а також фінансуванням терористичної діяльності та поширенням зброї масового знищення.

Відмивання грошей — це процедура, що має на меті замаскувати нелегальне походження фінансів, отриманих внаслідок злочинних дій, та забезпечити можливість їх використання без ризиків, пов'язаних зі справжнім джерелом. Серед таких злочинів можна виділити: нелегальну торгівлю зброєю, наркоторгівлю, корупцію та комп'ютерні шахрайства.

Міністерство фінансів здійснює регуляцію та контроль у галузі запобігання і боротьби з ризиками, пов'язаними з суб’єктами аудиторської діяльності, бухгалтерами, а також підприємствами, що надають бухгалтерські послуги. Воно також контролює тих, хто займається консультуванням у сфері оподаткування, надає посередницькі та консультаційні послуги при операціях з нерухомістю, а також займається торгівлею дорогоцінними металами, камінням та виробами з них за готівку. Окрім цього, Мінфін регулює діяльність лотерей та азартних ігор, а також торгівлю культурними цінностями та посередницькі послуги у цій сфері.

MONEYVAL (Комітет експертів Ради Європи, що займається оцінкою заходів боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму) є провідним європейським органом, відповідальним за питання протидії цим злочинам. Комітет регулярно проводить оцінювання країн на відповідність міжнародним стандартам у сферах права, фінансів і правоохоронної діяльності, зокрема в контексті дотримання та ефективного впровадження Рекомендацій FATF. Україна приєдналася до MONEYVAL у 1997 році.

Related posts