"Легкий заробіток" від супротивника. Як в Івано-Франківській області підпалювали автомобілі військових і волонтерів.


Машини волонтерів та військових, приміщення ТЦК чи релейні шафи залізниці. Від початку року країною прокотилася хвиля підпалів. І, на жаль, це стається у дуже тилових містах - Франківськ, Долина, Калуш. Правоохоронці заявлять, що за всіма цими випадками стоять куратори з країни-агресора. Але виконавці таки наші - місцеві.

Отже, хто підпалював автомобілі в Прикарпатті, яким чином їх залучали до цього, і які наслідки тепер очікують підпальників?

Камера зафіксувала все, що відбувалося.

У ніч з 28 на 29 серпня в Івано-Франківську було підпалено волонтерський Volkswagen Transporter, що належить Володимиру Курію.

Була 4:17 ранку, оскільки мене мучить безсоння, то не спав, почув гучний звук і вискочив на балкон, - розповідає чоловік. - Машина стояла прямо під вікнами, освітлення не було, але я побачив мерехтіння на ній і зрозумів, що машина горить.

Вибіг на вулицю з "баклажками" води, які завжди тримаю в під'їзді на випадок надзвичайної ситуації, щоб загасити вогонь. По суті, поки пожежники прибули, я вже встиг сам усе погасити. Вони лише провели контрольний полив.

На місце події оперативно прибули представники правоохоронних структур і розпочали розслідувальні заходи.

Навколо встановлені камери, і, переглянувши записи, ми миттєво змогли зрозуміти, як усе сталося. Це розповідає волонтер. – Спочатку до автомобіля підійшли дівчина і хлопець. Вона встала перед машиною, присіла і почала знімати на телефон. Він підпалив папірець і залишив його на двірниках, після чого облив автомобіль горючою рідиною з пляшки. Він швидко втік, а вона ще кілька секунд знімала, а потім побігла за ним.

Після підпалу волонтерська автівка добряче постраждала, бо хоч Курій і встиг швидко зреагувати, але загорівся моторний відсік.

Власне, все, що підлягало горінню, згоріло: пластики, трубки, з'єднання, акумулятори, електропроводи, решітки, утеплювальні матеріали та інше подібне.

Ця машина працювала з волонтерами з літа 2022 року. Сам Володимир Курій волонтерить з 2014-го. Воювати не міг за станом здоров'я, але й сидіти вдома не хотів. Майже одразу з друзями створили благодійний фонд "Допомагаємо Україні разом" та почали їздити на схід.

Починаючи з лютого 2022 року, він здійснив 91 подорож, переважна частина яких проходила на цьому Volkswagen Transporter.

Читайте: Туди допомога, а звідти люди і тварини. Франківець Володимир Курій - про 73 поїздки на схід

Приблизна вартість ремонту автомобіля складе близько 100 тисяч гривень.

Ми зараз дали клич між нашою волонтерською сім'єю і в кожного десь щось може бути, там хтось бачок дасть, хтось трубку, хтось дротик, будем пробувати таким чином полагодити, - каже Курій. - А уже те, що не будемо мати, прийдеться докуповувати.

Крім того, ми ініціювали кампанію зі збору коштів для ремонту цього автомобіля. Приєднатися до неї можна за цим посиланням.

Реквізити для допомоги:

Куратор просить надати відеозапис.

Уже 3 вересня поліція відзвітувала, що зловмисника, який підпалив Volkswagen Transporter Володимира Курія затримали.

Згідно з офіційною інформацією, "в процесі проведення оперативно-розшукових заходів, працівники управління кримінального розшуку разом із співробітниками Івано-Франківського районного управління поліції та Служби безпеки України в Івано-Франківській області виявили, що до скоєння злочину причетний 34-річний житель регіону".

Про інших фігурантів справи інформації наразі немає, слідство триває.

Таким чином, правоохоронні органи з'ясували, що на початку серпня чоловік натрапив на оголошення в одному з Телеграм-каналів, в якому пропонували "додатковий заробіток" за підпал військових автомобілів. Він погодився на цю пропозицію і почав шукати відповідні автомобілі в Івано-Франківську.

Свій підпал він фіксував на відео і пересилав замовнику, як доказ про виконану роботу. В поліції кажуть, за цю "роботу" він отримав 1000 доларів.

Ознайомтеся з історією: Командир "Прайс". Нацгвардієць Олексій Кашмар ділиться спогадами про трьох братів на фронті, чіткі накази та полювання, яке стало його реальністю.

Під час проведення обшуку правоохоронці виявили у чоловіка мобільний телефон, що містив докази, а також пістолет разом із набоями.

На даний момент особу затримано, і їй висунули підозру в скоєнні злочинів за кількома статтями. Зокрема, йдеться про порушення за ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 194 та ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу, як повідомили у поліції. Це стосується перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, навмисного знищення або пошкодження майна шляхом підпалу, а також незаконного використання зброї, боєприпасів чи вибухових речовин.

Суд ухвалив рішення про застосування до нього запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою без можливості внесення застави.

Ознайомтеся: Креш-тест для загарбників. Як бореться косівчанин Андрій Гордій.

На жаль, це не єдиний подібний випадок, який стався на Франківщині. Упродовж липня у Калуші та Долині теж горіли автівки, марковані під камуфляж. Машини належали військовим і були тут на ремонті. Загалом тоді були пошкоджені три автомобілі.

Як виявили поліцейські, машини палили 18-річний хлопець з села Княжолука Долинської громади та його 15-річний племінник.

Схема залишалася подібною. У одному з телеграм-каналів 15-річний підліток натрапив на оголошення, яке обіцяло "прості заробітки". Він вирішив відповісти на нього, і незабаром йому надіслали список завдань та тарифів за "виконання роботи". Мова йшла про підпали військових автомобілів, адміністративних будівель територіальних центрів комплектування та релейних шаф на залізничних маршрутах.

Ознайомтеся з думками ветерана Андрія Фармуги: "Складається враження, ніби ти втрачаєш свою видимість" - його роздуми про адаптацію після повернення з фронту.

Саме підліток залучив до "роботи" свого 18-річного дядька. Разом вони об'їжджали на велосипедах населені пункти, стежили за позашляховиками військових та фотографували їх. Уже по цих знімках "роботодавці" погоджували об'єкти для підпалів.

На початкових підпалах юнаки отримали по 40 тисяч гривень. Вночі вони обливали автомобілі саморобною сумішшю, що складалася з бензину та масла. Крім того, свої вчинки вони документували на відео і надсилали кураторам у чаті Telegram.

Надалі "роботодавці" запропонували їм продовжити серію підпалів вже за більшу винагороду - 5 тисяч доларів за 2 автомобілі. Під час спроби спалити чергову машину їх і затримали.

Вісімнадцятирічному молодику висунули обвинувачення за частиною першою статті 114-1 Кримінального кодексу України, що стосується перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань. Суд вже ухвалив рішення щодо запобіжного заходу - утримання під вартою без можливості внесення застави.

Наразі йому загрожує до 8 років позбавлення волі.

Ситуація з неповнолітнім є дещо заплутаною. Оскільки хлопцю лише 15 років, йому не можуть висунути підозру за тією ж статтею. Проте це зовсім не означає, що він залишиться без покарання.

За інформацією прокуратури, у подібних ситуаціях до неповнолітніх можуть бути застосовані "виховні заходи". Які саме з них будуть обрані, визначатиме суд за ініціативою прокуратури. Найм'якішим з можливих покарань є усне застереження, тоді як найсуворіше – це направлення до спеціалізованого навчально-виховного закладу для молоді.

Схема вдосконалена.

З початку року Національна поліція разом із Службою безпеки України провела операції в різних регіонах, в результаті яких було затримано більш ніж 70 осіб, причетних до підпалів автомобілів, що належать військовим або волонтерам.

Найбільше випадків зафіксували на Київщині, Харківщині, Рівненщині, в Одесі та Дніпрі.

Начальник департаменту карного розшуку Національної поліції Вадим Дзюбинський підкреслив, що підпали в основному вчиняються дорослими особами, які прагнуть швидко заробити, а також малозабезпеченими громадянами. Серед них часто можна зустріти "осіб з аморальною поведінкою", а також молодь і дітей, які також намагаються знайти "легкі гроші".

Читайте: Петро Боднарук розповідає про евакуацію з Серебрянського лісу та пояснює, чому союзники вважають наших медичних працівників безстрашними.

Виконавців підпалу шукають з росії. Звертають увагу на тих, хто поширює антиукраїнські гасла, залежні від азартних ігор або є користувачами груп у соцмережах, де люди шукають заробіток.

Головним місцем, де можна знайти таку "роботу", є канали в Телеграмі. Важливо усвідомлювати, що ця платформа не підлягає жодній модерації. Саме тут здебільшого діяли наркоторговці, створюючи канали для залучення як клієнтів, так і так званих "закладчиків".

Наразі правоохоронні органи розглядають версію, що ці канали могли бути під контролем спецслужб країни-агресора. Вони вже мають сформовану цільову аудиторію — осіб, які страждають на залежність, а також тих, хто готовий отримувати прибуток шляхом незаконних дій.

Не так давно Служба безпеки України і Національна поліція затримали двох осіб, залежних від наркотиків, які здійснювали підпали на замовлення в Черкасах.

Ще один спосіб поширення оголошень про подібний заробіток - канали у тому ж Телеграмі, де розміщують вакансії. За певними ознаками, люди, які шукають високооплачувану незаконну роботу, легко можуть упізнати потрібне оголошення. Для прикладу, це граматичні помилки, дуже яскравий дизайн чи дизайн у стилі графіті. І, звісно, коли не вказано, яка саме це робота, але за неї обіцяють солідну винагороду.

Читайте: Якщо хтось робить - і я зможу. Андрій Якубенко втратив на війні руку, але здатен віджатися 40 разів

Цікаво, що в усіх областях відзначають: куратори спочатку озвучують одну суму, а в підсумку виплачують значно менше. Зазвичай це пояснюють неналежною якістю відео або ж вигадують інші причини.

Чому росіяни використовують подібні відео? Відповідь проста – це елемент інформаційної війни. Наприклад, записи цих підпалів можна зустріти у ворожих каналах у "Телеграмі" з коментарями на кшталт: "Українці настільки не бажають захищати свою землю, що вдаються до спалення військових автомобілів".

Related posts